Autoři: Sandra Zálabová
a Karel Šimr
V úterý 18. 5. 2010 od 18 hodin proběhne v kostele sv. Michala V Jirchářích 14 v Praze 1 ekumenické bohoslužebné shromáždění na památku leteckého neštěstí u Smolensku.
Na začátku šestého týdne po neštěstí vyjádří účastníci shromáždění s názvem Tys nás vedl solidaritu těm, kdo nesou dopady události. Zároveň chtějí poděkovat za životy obětí a jejich svědectví a podpořit odvahu nasazovat se pro druhé i za cenu rizika.
Scházíme se proto, abychom si připomněli, že naděje, lidství, paměť, solidarita a odpouštění mohou být silnější než smrt. Považujeme za povinnost vzpomínat, přečtou si návštěvníci bohoslužby v letáčku, který dostanou při vstupu do kostela. Období 40 dnů či šesti týdnů je v řadě kultur výrazným mezníkem v období truchlení: Pro některé jako by to bylo dávno, událost přehlušily jiné události. Před blízkými obětí se však teprve otevírá dlouhá cesta; až teï plně začínají být někým jiným, než byli dříve stávají se těmi, kteří zůstali, pozůstalými. V tomto případě pozůstalými po pozůstalých, stojí mimo jiné v letáčku.
Ve zříceném letadle zahynulo 10. dubna 2010 u Smolenska 96 významných osobností Polska včetně prezidenta Lecha Kaczynského s jeho manželkou. Ti cestovali do Ruska uctít památku nejméně 22 000 polských důstojníků a příslušníků inteligence, vyvražděných v roce 1940 na pokyn vedení SSSR.
Shromáždění připravuje Ekumenická rada církví v ČR ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR. Na bohoslužbu naváže v přilehlém sále posezení s občerstvením. Pořadatelé zvou na setkání širokou veřejnost.
Sandra Zálabová vedoucí tajemnice a tisková mluvčí Ekumenické rady církví v ČR, mobil 775 181 279
Karel Šimr koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR, mobil 739 244 774
http://www.ekumenickarada.cz
http://pit-cr.info

Soubory ke stažení:

tz_smolensk_2010-05-17.pdf