(Praha, Plzeň, Letovice) Řetězec vzpomínkových akcí u příležitosti Světového dne obětí dopravních nehod propojí o třetím listopadovém víkendu hlavní město se západními Čechami i jižní Moravou.

Má vyjádřit solidaritu i zvýšit vnímavost k dopadům nehod.
 
Pietní akt v Praze

Vzpomínku na oběti dopravních nehod zahájí v sobotu 20. listopadu 2010 v 11 hodin už tradičně pietní akt u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova).
Na něj od 12 hodin naváže společné setkání s klienty a spolupracovníky Českého sdružení obětí dopravních nehod v salonku restaurace Silencio (Jihlavská 823, Praha 4 - u stanice metra Kačerov).

Ekumenické bohoslužby v Plzni a v Letovicích

V neděli 21. listopadu 2010 vždy v 15 hodin proběhnou v západních Čechách a na jižní Moravě ekumenické bohoslužby Na památku obětí dopravních nehod. Už potřetí se k bohoslužbě shromáždí u dálniční kaple na odpočívadle dálnice D5 (na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu). Bohoslužbu doprovodí pěvecký sbor Chrástochor.
Letos poprvé se pak bude bohoslužba konat také v kostele sv. Prokopa v Letovicích. Účastníky obou akcí zvou pořadatelé k následnému přátelskému posezení s občerstvením.

Další akce: konference a pochod

S připomínkou Světového dne obětí dopravních nehod se letos pojí i další akce. V pátek 19. listopadu 2010 proběhne na Evangelické teologické fakultě v Praze konference s názvem Neštěstí a vina: věrní souputníci. Mezi příspěvky nebude chybět osobní sdělení viníka tragické dopravní nehody nebo pohled státního zástupce na problematiku viny a trestu při usmrcení z nedbalosti. Více na http://web.etf.cuni.cz.
V neděli 21. listopadu od 15 hodin se v rámci kampaně Nemyslíš zaplatíš, pořádané Ministerstvem dopravy ČR a agenturou Euro RSCG, poprvé odehraje Pochod za oběti dopravních nehod. Odstartuje z pražského Václavského náměstí a vyvrcholí speciální projekcí na Letné. Stovky účastníků při něm budou symbolizovat přibližný počet obětí nehod v loňském roce. Více informací na http://www.nemyslis-zaplatis.cz/pochod.

Kdo a proč akce pořádá

Akce pořádají a širokou veřejnost na ně zvou České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR, Centrum SOS Archa Diakonie ČCE - střediska v Plzni, Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň a Oblastní charita Blansko ve spolupráci s církvemi a jejich duchovními a další.
Pořadatelé sledují několik cílů: Chtějí připomenout památku obětí, působit preventivně a také zvýšit vnímavost veřejnosti k dopadům nehod a podpořit vzájemnou pomoc při jejich zvládání.
Podle informací Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR v loňském roce na českých silnicích zemřelo 832 lidí. Světová zdravotnická organizace, která Světový den obětí dopravních nehod vyhlašuje vždy třetí neděli v listopadu, uvádí, že v důsledku dopravních nehod umírá ročně 1,2 milionů osob a dalších 50 milionů je zraněno.

Kontakty:

Karel Šimr, koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR a farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu (mluvčí plzeňské akce) mobil 739 244 774
Stanislav Vondruška, místopředseda Českého sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) mobil 604 166 173
Marek Zikmund, farář Českobratrské církve evangelické v Boskovicích (mluvčí letovické akce) mobil 605 303 670


Soubory ke stažení:

sdodn_2010_letovice.jpg
sdodn_2010_plzen.jpg