Kliknětě na obrázek pro foto ve větším rozlišeníŘetězec vzpomínkových akcí u příležitosti Světového dne obětí dopravních nehod propojil o třetím listopadovém víkendu hlavní město se západními Čechami i jižní Moravou.
Foto: Z bohoslužby u dálniční kaple u Plzně. Autorkou je Anna Krátká.

Měl vyjádřit solidaritu i zvýšit vnímavost k dopadům nehod.
 
Vzpomínku na oběti dopravních nehod zahájil v sobotu 20. listopadu 2010 v 11 hodin už tradičně pietní akt u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově.
V neděli 21. listopadu 2010 vždy v 15 hodin proběhly v západních Čechách a na jižní Moravě ekumenické bohoslužby Na památku obětí dopravních nehod. Letos poprvé se k bohoslužbě shromáždilo asi 70 lidí v kostele sv. Prokopa v Letovicích. "V knize obětí dopravních nehod, kterou jsme k této příležitosti založili, zůstalo zapsáno třicet jmen. Zhruba stejný počet účastníků bohoslužby pak setrval při rozhovoru u připraveného občerstvení," říká jeden z organizátorů bohoslužby evangelický farář Filip Keller.
Několik desítek svíček hořelo v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně po skončení už třetí tamní vzpomínkové bohoslužby. Zapálili je tam lidé, kteří přišli připomenout památku těch, kdo se z cest nevrátili domů, a vyjádřit solidaritu těm, kdo dlouhodobě nesou dopady nehod. Bohoslužbu doprovodil pěvecký sbor Chrástochor. Pro účastníky pak čekalo v připraveném stanu malé pohoštění.
S připomínkou Světového dne obětí dopravních nehod se letos pojily i další akce. V pátek 19. listopadu 2010 proběhla na Evangelické teologické fakultě v Praze konference s názvem Neštěstí a vina: věrní souputníci. Mezi příspěvky nechybělo osobní sdělení viníka tragické dopravní nehody nebo pohled státního zástupce na problematiku viny a trestu při usmrcení z nedbalosti. 
V neděli 21. listopadu od 15 hodin se v rámci kampaně Nemyslíš zaplatíš, pořádané Ministerstvem dopravy ČR a agenturou Euro RSCG, poprvé odehrál Pochod za oběti dopravních nehod. Odstartoval z pražského Václavského náměstí a vyvrcholil speciální projekcí na Letné. Stovky účastníků při něm symbolizovaly přibližný počet obětí nehod v loňském roce.
Akce uspořádaly České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR, Centrum SOS Archa Diakonie ČCE - střediska v Plzni, Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň a Oblastní charita Blansko ve spolupráci s církvemi a jejich duchovními a další. Chtěli tak společně s veřejností připomenout památku obětí, působit preventivně a také zvýšit vnímavost veřejnosti k dopadům nehod a podpořit vzájemnou pomoc při jejich zvládání.
Karel Šimr