Svíčky za zesnulé děti vzplanou v Plzni potřetí

Večer s názvem "Zapalme svíčku" připomene v plzeňském kostele U Ježíška Světový den památky zesnulých dětí. Ten připadá každoročně na druhou prosincovou neděli.

Plzeňský kostel U Ježíška bude jedním z deseti míst v České republice, kde mohou lidé v neděli 8. prosince 2013 zapálit svíčky za zesnulé děti. Program zde začne v 18 hodin komponovaným pořadem "Slova poezie, tóny hudby". Zazní v něm básně známých i méně námých básníků a skladby v podání žáků Základních uměleckých škol Terezie Brzkové v Plzni a ve Starém Plzenci. Večer před 19. hodinou vyvrcholí symbolickým zapalováním svící, kterým se účastníci připojí k celosvětové virtuální vlně světla.

O hlubším smyslu akce mluví i Mirka Šimková ze spolupořádajícího sdružení Plzeňská zastávka: „´Zapalme svíčku´ není vzpomínkovou akcí jen pro rodiče nebo rodiny, které přišli o děti. Stačí být mámou nebo tátou, stačí si jen na mikrosekundu představit, že ta postýlka v pokojíčku bude napořád prázdná … a naše srdce sevře nevýslovný smutek a bolest. Zapalme svíčku i dětem, které nejsou přímo dětmi našimi … zapalme svíčku v soucítění s jejich rodiči. Za jejich každodenní žití s láskou, které se už mohou dotýkat jen srdcem. "

Akce „Zapalme svíčku“ - Světový den památky zesnulých dětí - vychází z tradice mezinárodní organizace „Soucitní přátelé“. Poprvé byla organizována v roce 1997 ve Spojených státech. Svíčky se zapalují vždy druhou neděli v prosinci v 19,00 hodin místních časů a tvoří virtuální vlnu světla. Lidé po celém světě si tak společně připomínají památku dětí, které zemřely v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny.

Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu - 739 244 774
Zuzana Pousková, laická poradkyně o.s. Dlouhá cesta na Plzeňsku a spoluzakladetelka o.s. Plzeňská zastávka - 731 409 191

Více informací na:
www.dlouhacesta.cz

Martina Hráská, předsedkyně o.s. Dlouhá cesta - 602 186 732