Žena v hudbě východního křesťanství

5. mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos se koná 5. −19. 10. 2014 v chrámu sv. Cyrila a Metoděje, Resslova 9a, Praha 2. Festival Archaion Kallos letos odhaluje neznámou tvář duchovní hudby: Žena v hudbě východního křesťanství.

Už popáté budou dva říjnové týdny patřit hudbě východního křesťanství. Letošní ročník festivalu je výjimečný mimo jiné i proto, že se zabývá tématem „Obraz a přínos žen v tvorbě východního křesťanství“. Tomuto tématu budou věnovány tři koncerty festivalu, na nichž zazní skladby byzantských a postbyzantských skladatelek a nápěvy opěvující ženy v podání ženských sborů (Foerstrovo komorní pěvecké sdružení, Philokallia ensemble,
Iuventus paedagogica aj.).
Součástí festivalu jsou jako každý rok světové premiéry skladeb českých žijících autorů (letos jde o autorky) na pravoslavné liturgické texty a české premiéry renomovaných zahraničních autorů. V tomto roce festival uvede dvě světové premiéry českých současných skladatelek Jany Vöröšové a Sylvy Smejkalové, inspirované první byzantskou skladatelkou sv. Kassií, a české premiéry Slavnostní liturgie ukrajinské skladatelky Lesji Dyčko a skladby The Troparion of Kassiani britského skladatele Ivana Moodyho.
Festival představí široké spektrum hudby východního křesťanství, zazní byzantská hudba, znamennyj raspěv, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu (A. Kastalskij, P. Česnokov, S. Rachmaninov aj.) až po díla předních současných autorů, jako je např. A. Pärt.
V rámci doprovodných akcí festivalu můžete zhlédnout výstavu ikon Svaté ženy, projekci dokumentárního filmu Jakub režisérky Jany Ševčíkové a navštívit tematické přednášky.
Bližší informace získáte na www.philokallia.com.

 

Leták - Archaion Kallos 2014

 

(redakčně upraveno)